Що стало причиною інсульту
Таке питання, мабуть, виникало не в одній голові хворого, що вже переніс інсульт, чи у його рідних та близьких. В биту існує думка, що причиною виникнення інсульту є похилий вік людини, проте це далеко не так. Медики констатують факт, що за останні роки інсульт достатньо “помолодів” і діагностується навіть у зовсім молодих людей - від 40 років і молодше. При цьому жінки середнього і молодого віку страждають від інсульту частіше, ніж чоловіки того ж віку. Це пов'язано з особливостями жіночого організму - він більше схильний до утворення тромбів і різних судинних патологій. Основні причини, що призводять до виникнення інсульту давно відомі медикам і найчастіше це:
- не контрольований підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет, підвищена маса тіла, паління, зловживання алкоголем які порушують гладкість внутрішньої стінки артерій, їх еластичність, що веде до відкладення на цих стінках нашарувань холестерину та клітин крові, які і закупорюють потім судину;
- порушення серцевого ритму (а найчастіше - миготливої аритмії, при якій в камерах серця наче в міксері утворюються кров’яні згустки, які при попаданні в судини головного мозку викликають так званий кардіоемболічний інсульт);
- вроджені патології судин головного мозку (аневризми, артеріо-венозні мальформації – патологічні потоншення стінок та «клубки» патологічних судин, які розриваючись ведуть до крововиливів в мозок, або ж ведуть до так званих криптогенних ішемічних інсультів)
Які перші симптоми інсульту
Найчастіше інсульт проявляється через наступні симптоми:
- поява оніміння щоки та (або) руки, ноги з одного боку в тій чи іншій мірі;
- різного ступеню слабкість руки та (або) ноги через що людина часто помічає порушення письма, моторикі пальців (або ж усієї руки), ходи, а слабкість м’язів обличчя та язика проявляється перекосом обличчя та порушенням мови;
- також інсульт може викликати порушення ковтання, психічних функцій (пам’яті, уваги і т.д.), зору (найчастіше страждають поля зору зі сторони уражених кінцівок), функції тазових органів.
Вище згадані симптоми у різних їх комбінаціях найчастіше виникають на фоні підвищеного артеріального тиску. При чому підвищення артеріального тиску дуже часто є передінсультним фактором, оскільки з одного боку це означає, що організм намагається доставити через наявну звужену чи закупорену судину кров до клітин мозку, що опинились в зоні проблемного кровопостачання, і врезультаті зростає ризик виникнення ішемічного інсульту, а з другого боку – подальше зростання артеріального тиску може призвести до розриву стінки судини і викликати крововилив у мозок — геморагічний інсульт.При геморагічному інсульті всі ці симптоми набагато більш виражені, ніж при ішемічному. Крім того, для геморагічного інсульту характерна блювота, спазм м'язів потилиці, крововилив в сітківку очей і більш раптовий характер розвитку хвороби. Перші симптоми інсульту, що проявляються у людини після крововилову у мозок:
- раптова слабкість м'язів, заніміння в області обличчя, руки, ноги або однієї половини тіла;
- раптове порушення мовлення та розуміння звернутої мови;
- раптова втрата зору (повна або часткова) на одне або обидва ока;
- раптовий нaдзвичайно сильний головний біль;
- раптова втрата рівноваги, головокружіння, нудота у поєднанні з вищеперерахованими симптомами
Найчастіше при виникненні інсульту хворий недієздатний або мало дієздатний, тому обов'язково потрібна допомога когось із близьких. Для підтвердження інсульту у людини слід, відповідно до вище згаданих симптомів, провести елементарну діагностику, наприклад, попросити людину повторити яку-небудь пропозицію, посміхнутися і підняти руки вгору, назвати день тижня і число. При інсульті більшість цих дій хворий зробити не зможе.
Що ж робити при появі тривожних симптомів інсульту
Ще до недавнього часу було закріплене поняття, що хворий з симптомами на інсульт потребує лише спокою і не транспортувався в лікарню, і дуже часто два-три дні перебував вдома, і тільки потім госпіталізовувався в лікарню, в якій вже починали надавати медичну допомогу в тому ж, строго постільному, режимі. Нажаль такі знання про інсульт ще досі дуже часто негативно проявляються у вигляді запізнілого звернення хворих за кваліфікованою допомогою. А госпіталізація хворого в не спеціалізоване стаціонарне відділення, нажаль, ефективного лікування інсульту, а тим більше реабілітації після інсульту - не дають.
Для тих людей, хто потенційно в зоні ризику слід чітко пам’ятати – при появі перших симптомів інсульту необхідно якомога швидше звернутись за кваліфікованою медичною допомогою, яка передбачає госпіталізацію в спеціалізований інсультний центр і чим раніше буде проведена діагностика інсульту та госпіталізація потерпілого, тим швидше і ефективніше буде протікати його подальша реабілітація і тим менше виникне незворотніх наслідків!
Інсультний центр «Реавіта» і є тим закладом, який створено на основі новітніх досягнень медицини та світових вимог по лікуванню інсульту та реабілітації хворих, що перенесли інсульт, а також лікуванню інших уражень нервової системи, таких як наслідки перенесених черепно-мозкових травм, запальних та інфекційних уражень головного мозку, що супроводжуються неврологічним дефіцитом.