Що ж таке інсульт

Перші спогади про інсульт знайдені із описів «батька медицини» - Гіпократа, який дав цьому захворюванню назву – апоплексія (грец.ἀποπληξία), тобто удар.

Так, саме по типу «удару» описують пацієнти початок інсульту. Раптово з’являється слабкість в руці та нозі (праворуч або ліворуч), їх оніміння та оніміння половини обличчя з того ж боку, порушується мова, перекошується обличчя. Після такого «удару» людина в більшості випадків не може звестись на ноги, взяти в руку якийсь предмет, і це найчастіше далеко неповний перелік проблем, які наступають з появою інсульту. А для близьких інсульт у рідної людини викликає спочатку тривогу перед не баченою раніше проблемою, яка прикувала до ліжка, а пізніше – задає безліч запитань як з нею боротись, що робити, а коли на ці запитання не буде знайдено ефективних відповідей – інсульт стає пригнічуючим тягарем, як для самого хворого, так і для його рідних.

І що найцікавіше – інсульт не робить винятків ні для кого. За сучасною статистикою у світі кожна шоста людина переносить інсульт, не залежно від статі, національності, віку, професії, та матеріального забезпечення. Інсульт забрав життя таких відомих людей, як Ленін, Сталін, Брєжнєв, Маргарет Тетчер, акторам, художникам, спортсменам і т.д.

Інсульт та його типиІнсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, яке супроводжується пошкодженням мозку, і відповідно до ураженої ділянки проявляється порушенням рухів, чутливості, координації, мови, ковтання, ходьби і т.п. Залежно від типу порушення кровотоку в судинах головного мозку - інсульт поділяють на два типи: ішемічний (пов’язаний із закупоркою артерії тромбом, холестериновою бляшкою і т.д.) та геморагічний (крововилив в мозок через розрив стінки артерії, пов’язаний із підйомом артеріального тиску; вродженим чи набутим дефектом в стінці судини). Кожен з цих двох типів інсульту має свої підтипи.

Відсутність кровопостачання мозку або ж крововилив в нього вже на протязі кількох годин безповоротно знищують мозкові клітини, які раніше відповідали, наприклад за рухи рукою, ногою, їх чутливість і т.д. Тому такий поділ інсульту на ці два типи є надзвичайно важливим і вирішальним в подальшій тактиці лікування, оскільки при закупореній судині, що призводить до інсульту - найголовнішим є відновлення кровообігу в закупореній чи звуженій судині шляхом розрідження крові, підтримці відносно високого артеріального тиску (що наче насос буде прокачувати кров через уражену ділянку), чи безпосереднього видалення тромбу із просвіту судини. Тоді ж як при крововиливі розріджувати кров буде неправильно, а навпаки необхідно активізувати закриття дефекту стінки артерії кров’яним згустком і зупинити кровотечу.

Тому вже на перших хвилинах хвороби для лікаря-невролога надзвичайно важливим є встановлення типу інсульту, для визначення подальшої тактики лікування. До появи таких методів обстеження головного мозку, як комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ), які визнані на даний час як основні методи, що дають змогу найточніше визначити тип інсульту - лікарі опирались в діагностиці лише на характер початку захворювання, важкість стану,  неврологічний дефіцит і аналіз спинномозкової рідини, отриманої після, так званої, люмбальної пункції. Така клінічна діагностика навіть надзвичайно досвідченим лікарем статистично в кожному п’ятому випадку виявляла не той тип інсульту і відповідно – вела до неправильного лікування. Саме тому надзвичайно важливим є якомога рання діагностика інсульту у хворого та проведення КТ чи МРТ головного мозку.

Інсультний центр «Реавіта» має надійних досвідчених партнерів для проведення високоякісних КТ- чи МРТ-обстежень та ранньої діагностики типу і підтипу інсульту для ефективного його лікування та профілактики повторних інсультів.