Як запобігти інсульту?

Височанська Т.Г., Костенко Т.В.

Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І.Ющенка, інсультне відділення

Серцево-судинні захворювання і сьогодні залишаються головною причиною смертності та інвалідності в Україні. Відповідно статистики, в останні роки серед дорослого населення України, ці захворювання склали більш 27 млн.

Інсульт – це раптовий неврологічний дефіцит, зумовлений ішемією або геморагією мозку Гострий інсульт є одним з головних чинників захворюваності та смертності в світі, є важливою причиною захворюваності та тривалого строку непрацездатності як в Україні, так і в інших країнах світу. Висока частота захворювання зумовлює тяжкі економічні наслідки як для найближчого оточення пацієнта, так і для держави.

Якщо Ви, або близька Вам людина перенесла інсульт…

Можливо, це призвело до порушення рухів в одній половині тіла, порушення рівноваги та ходи, змін мови, розладів чутливості. Але то є проблема, яка стосується не тільки Вас. Щороку на інсульт хворіє близько 100 тис. наших співвітчизників. Не втрачайте надію! Життя після інсульту продовжується! Якщо ви турбуєтесь про своє здоров’я та ви дбаєте про майбутнє Ваше та Ваших близьких, що перенесли інсульт, якщо Ви хочете знати, як уникнути повторного інсульту, то ця інформація саме для Вас.

Гострий інсульт дедалі більше визначається як невідкладний стан, який потребує лікування в неврологічних та спеціалізованих відділеннях. Рання ідентифікація мозкової катастрофи є першим кроком лікування. Незважаючи на негативні наслідки інсульту для самого пацієнта, його близьких та суспільства в цілому, значна кількість людей не має уяви про перші прояви інсульту і про необхідні дії при наявності перших ознак захворювання мозку. Такий низький рівень обізнаності є причиною пізнього звертання за медичною допомогою, що призводить до втрати часу на догоспітальному етапі лікування.

«Ішемічний інсульт» означає, що кровотік по судині, що постачає до мозку кисень та поживні речовини, перервано, і клітини мозку в зоні порушення кровообігу загинули. Внаслідок цього людина втрачає контроль над функціями, за які відповідає пошкоджена ділянка мозку. Ступінь важкості залежить від локалізації и розміру блокованої судини. Різні ділянки мозку контролюють різні функції, наприклад, при ураженні правої півкулі виникає слабість лівих кінцівок.

Перші ознаки інсульту:

 • Раптова слабість, «оніміння» (втрата чутливості, « повзання мурашок»), параліч частини тіла: обличчя, руки, ноги, половини тіла.
 • Раптовий інтенсивний головний біль, визначений іноді як «найсильніший головний біль в житті».
 • Раптове порушення чіткості зору.
 • Раптове порушення мови (втрата здатності говорити або розуміти звернену мову),
 • Раптове запаморочення, втрата координації, нудота. Блювота, іноді втрата свідомості.

Частіше за все інсульт вражає людей після 60 років. Кожний третій інсульт - фатальний. Для відновлення втрачених функцій після перенесеного інсульту потрібно рік-півтора. Багато з пацієнтів видужують і повертаються до праці і повноцінного життя.

Згадаємо вислів нашого земляка - лікаря, вченого, просвітителя М.І.Пирогова: «Майбутнє належить медицині попереджувальній».

Отже, необхідно визначити умови та чинники формування неправильного способу життя , а їх модифікація, як відомо, знижує ризик розвитку інсульту.

Зверніть увагу на фактори, які суттєво впливають на розвиток інсульту


Гіпертензія – найбільш поширений чинник ризику інсульту, який водночас, найбільш піддається усуненню. Артеріальний тиск необхідно знижувати до нормальних значень (менше 140/85 мм рт.ст.), змінивши стиль життя та\або медикаментозним способом. 
Цукровий діабет визнано незалежним чинником ризику ішемічного інсульту. Відомо, що у 50% пацієнтів, цукровий діабет діагностується з великим запізненням, і до 2030 р., згідно попередніх підрахунків, буде виявлено до 500 млн. чоловік, що страждають на цукровий діабет. Тому хворим на цукровий діабет необхідно для зниження ризику інсульту притримуватись дієти та контролювати рівень глюкози в крові . 
Гіперхолестеринемія. Добре відомий зв’язок між рівнем загального холестерину крові та частоти коронарної хвороби серця та судинної патології головного мозку. Виділяють фактори, що суттєво підвищують вірогідність гіпохолестеринемії та атеросклеротичного ураження судин. Деякі з них відносяться до немодифікуємих чинників - вік, належність до чоловічої статі, обтяжлива по атеросклерозу спадковість. Інші чинники піддаються корекції – артеріальна гіпертензія, аліментарне ожиріння, похибки дієти, паління, гіподинамія, надлишкове емоційне навантаження), інші можуть бути частково модифіковані – (різні види гіперліпідемій, цукровий діабет). При встановленні показника холестерину крові вище 5,2 ммоль\л рекомендовано притримуватись гіпохолестеринової дієти. Відомо, що лікування препаратами, що знижують рівень холестерину крові, чітко зменшує ризик інсульту у пацієнтів із коронарною хворобою серця. Розвиток атеросклерозу можна уповільнити за допомогою змін способу життя, повного чи часткового усунення факторів ризику. На жаль, не всі пацієнти з проявами атеросклерозу обізнані про свій рівень холестерину, хоча індивідуальне значення цього показника повинна знати та контролювати кожна людина з 30 - річного віку. 
Паління – визнаний чинник ризику інсульту (ризик зростає більш як у 6 разів), та значно збільшує можливість виникнення повторного інсульту. У осіб, які припиняють палити, знижується ризик розвитку інсульту приблизно до 50%.
Доведено, що надмірне вживання алкоголю підвищує ризик розвитку ішемічного та геморагічного інсульту.
Ожиріння. Надлишкова вага негативно впливає на роботу серцевого м’язу та судин. У осіб з надлишковою вагою або ожирінням часто має місце підвищений артеріальний тиск та цукровий діабет. Вказані фактори значно підвищують ризик розвитку повторного інсульту. Для зниження ризику необхідно впровадження засобів по корекції маси тіла, які може запропонувати Ваш лікуючий лікар для Вас особисто. 
Ні дня без фізичного навантаження! Щоденна прогулянка не менше 30 хвилин - самий оптимальний вид фізичного навантаження. Регулярна фізична активність обернено пропорційно пов’язана з ризиком інсульту. Це пояснюється сприятливим впливом руху на масу тіла, артеріальний тиск, холестерин крові та толерантність до глюкози. 
Важливу роль відіграють комбінації різних факторів ризику, наявність інсульту в родині та наявність інсульту у людини в минулому. 
Необхідно зауважити, що недостатня обізнаність є причиною несвоєчасного звертання за медичною допомогою.

Інсульт

Ознаки небезпеки:

 • Раптова слабкість або оніміння в обличчі, руці або нозі, або в половині тулубу.
 • Раптове погіршання або втрата зору.
 • Раптове утруднення в мові або в розумінні зверненої мови.
 • Раптовий сильний головний біль без очевидної причини.

Якщо у Вас і у Ваших близьких мають місце вищевказані прояви, особливо в разі ураження половини тулубу, негайно викликайте « швидку допомогу» або зверніться до лікаря ! ! !

Пам’ятайте, що лікування інсульту повинно проводитись в спеціалізованому відділенні лікарні.! ! !

Таким чином, належна увага до проблеми гострої цереброваскулярної патології, обізнаність населення щодо перших ознак мозкової катастрофи, своєчасне надання спеціалізованої допомоги, впровадження адекватних заходів первинної та вторинної профілактики дозволить своєчасно попередити розвиток інсульту та покращити якість та тривалість життя пацієнтів з цереброваскулярною патологією.

Згідно Європейської хартії здорового серця, профілактика атеросклерозу та серцевосудинних захворювань перш за все передбачає:

 • постійний контроль та досягнення цільових рівнів холестерину,
 • відмова від паління,
 • адекватний рівень фізичних навантажень – не менше 30 хвилин 5 разів на тиждень,
 • раціональне харчування.
 • нормалізація ваги тіла,
 • артеріальний тиск нижче 140/90 мм рт.ст.,
 • нормальний рівень цукру крові.
 • обмеження емоційних навантажень.

Сьогодні і лікар, і пацієнт згодні з простою істиною – якщо раніше будуть отримані результати, то вчасно буде надана відповідна допомога пацієнту; а наявність об’єктивних даних допоможе правильно призначити необхідне лікування.

Отже, бувайте здорові!